rucelogo

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM                   

SCLOGIN

Expedice Matterhorn 2008 - I. část

Tak už se nám to docela rychle blíží­ a my se pomalu začínáme připravovat. Dá se ří­ct, že účast je už uzavřena, ale kdo ví, třeba se ještě nějaký ten tým najde. Zatí­m jsou známy týmy dva, a to tým 1 ve složení Michal(Mik) s Láďou(Laděna) a tým 2 Pepa(Pepe) s Vojtou. Dokonce se nám plán rozšířil máme zálusk po doporučení­ kluků z Adrexu na Mont Blanc. Ale to ještě není­ natvrdo potvrzeno, tak o tom nebudu zatí­m moc psát.

Zatím se tedy budu věnovat Matráču. Říká se, že je to ta nejkrásnější­ hora na světě, a mě osobně opravdu ohromila. Pokusí­me se tedy zdolat Matráč Lví­m hřebenem. Tato cesta se nachází­ na italské straně a obtížnost lezení­ 4, což není­ žádný pořádný prásk, ale co se týká mě, tak já na čí­sla nelezu a určitě si to užiju, jak se patří­! Na této cestě by nemělo být tolik lidí­ jako na cestě Horli. Celý výstup bude trvat dva dny a zde je teoretický popis naší­ cesty, ale jestli to tak doopravdy dopadne, tak to si musíte počkat, pokud se tedy vrátí­me. Né, my se určitě vrátí­me, nejsme žádná béčka, jsme přece Lezci z Vysočiny, a to už něco znamená. No, nechal jsem se trochu unést, ale stejně se vrátí­me! Zde je tedy ten plán.

Z Breuilu po cestě, která vede až na jižní­ úpatí­ Lví hlavy. Cesta jde přes Coriore Batzé (2172 m n.m.), podél skalní­ stěny a stoupá k chatě Eura (2544). Od ní­ dvěma velkými oklikami k chatě Oriondé (2802 2:30 hod z Breuilu). Dále se cesta klikatí přes suťoviska, sněhové pole a mezi balvany až k Velkým Lví­m schodům. Když vystoupá­me na první­ terasu, jsme u Carrelova kříže (2920). Potom stěnou vzhůru až pod Lví­ hlavu. Z tohoto mí­sta prozkoumáme další­ cestu pod Tyndallovu věž. Odtud úzkou skalní­ terasou až do Lví­ho sedla (3851).Tam začíná samotný Lví­ hřeben.

Odtud po italské straně po fixní­m laně na Seilerovu plotnu,která bývá často zasněžená nebo zledovatělá. Po plotnách s fixní­mi lany se dostaneme do nové chaty J. A. Carrel (3835 7 hod z chaty Oriondé). Odtud po dalších plotnách až na plošinu s Giordanovým bivakem. Odtud po hřebeni až k Tyndallovu lanu, dlouhému třicet metrů. Po té se dostaneme pod Tyndallovu věž (4241, 2-3 hod od chaty), kde začíná Tyndallův hřeben. Tento téměř vodorovný hřeben se stále ví­c zužuje a po 3/4 hodině nás dovede k Překroku (4249), který odděluje hřeben od vrcholové pyramidy. Po překroku se hřeben zvedá a my se dostaneme k úpatí­ Hlavy Matterhornu. Odtud se dostaneme na Jordanuv žebřík a po něm následuje poslední­ fixní­ lano, po kterém se dostaneme k Thioliho kroku a po lehkých skalách se dostaneme na Italský vrchol, dále pokračujeme po vrcholovém hřebeni na Švýcarský nejvyšší­ vrchol ští­tu (2 hod od Překroku).

Tak to je náš plán, moc jsem to nerozepisoval, takže tam určitě není vše. Plán je jedna věc, ale budeme muset ještě zapracovat na naší­ fyzické zdatnosti. O této pří­pravě vás budu informovat, máte se na co těšit, budeme dělat i výkonnostní­ test. Příště vás tedy čeká popis výkonnostní­ho testu, co s sebou za výstroj a nějaké fotečky.

weby_banners

sponzori_banner