Víkend v Ádru 2018

Letní Ádr je již dlouho tradiční oddílovou akcí se zvláštním kouzlem na které nesmí nikdo chybět. Letošní rok se o své zážitky z akce rozhodla podělit Jíťa, jejíž text následuje níže:

Z turistické cesty nad schodištěm chodbou do vnitřního prostoru k nástupu. Rozporem nebo spárou na plošinu (3. slaňovací kruh), průlezem v okně k příčnému komínu. Vlevo komínem k 1. kruhu, překrokem a širokou spárou a komínem na pilíř (druhý slaňovací kruh). Překrokem na podvrcholový pilíř a stěnou ke 2. kruhu. Sokolíkem, spárou a stěnou na vrchol. 

V pondělí večer přijíždím já s Michalem do Ádru. Po přivítání s ostatními, kteří už tu jsou od pátku, se dozvídáme plán na druhý den. ,,Zítra jdeme na Starostovou! Jdete s náma?“ Jsem v Ádru poprvé, na písku jsem lezla všehovšudy jednou, takže nevím do čeho jdu, ale souhlasím.
Ráno se nasnídáme a poté rychle balíme. Havran nasazuje na hlavu svůj nový klobouček, na který jsem mu ještě večer ze starého přešila nášivku. Bez přilby nahoru přece nepůjde!

Já, Michal, Havran, Honza, Roura a Ondra vyrážíme ke Starostové. Blanka s Kubíkem a Eldou nás budou sledovat zespodu. Cestou Havran přemýšlí, jak dlouho nám to nahoru bude v tolika lidech trvat.

Pod nástupem do Staré cesty se dozvídám, že je to za VIIa. Trošku mi začne vrtat hlavou, co tady dělám – vždyť takovou obtížnost jsem nikdy pořádně nelezla! Ale co, už jsem tady a i když je pořád ještě cesta
zpět, převládne ve mně zvědavost.

Po Havranovi a Ondrovi se teda vydám pomalu nahoru. Začátek je pro mě docela těžký, přece jen jsem docela malá a mezera mezi skalami je poměrně široká. Ale po chvilce stojím na plošince. Následující okno pro
mě naopak není vůbec žádný problém. Vejdu se sem akorát. Když dolezu k Ondrovi s Havranem, předají mi jištění a pokračují dál. Já mezitím doberu zbytek.

Za Ondrou s Havranem se vydává Honza a Michal. Při sledování Michala mi začíná tuhnout úsměv na rtech. Teď mě čeká komín a potom překrok na protější skálu. Překrok?! Jak to mám jako udělat? Trošku váhám,
ale nakonec komín vylezu bez větších problémů. U překroku se chvíli přemlouvám, ale nakonec to nějak zvládnu. Široká spára k Michalovi mi pak přijde na rozdíl od překroku docela fajn i když si v ní odřu kotník.

Michal se vydá nahoru a já mezitím doberu Rouru, v jehož podání překrok vypadá jako samozřejmá a jednoduchá věc. O chvíli později už pokračuji dalším komínem až na samotné rameno Starostové. Už odsud se mi naskytne nádherný výhled a říkám si, že nahoře prostě musím být! Ondra mezitím bojuje s dolezením až nahoru. Po dvou nepovedených pokusech se na nás nakonec směje z hlavy Starostové.

V ten moment mi ale začíná docházet, že se musím opět dostat z jedné skály na druhou. Havran úplně lehounce přes mezeru přepadne a vyšvihne se nahoru. A já se začínám bát. Po Havranovi se přes mezeru dostane i Michal a dobere mě přímo z toho místa kam přepadl. Pomalu se začínám dostávat ke kraji a v tu chvíli si sednu se slovy: ,,To nedám“. Roura mě chytí za sedák a poradí mi, ať koukám jen na Michala na druhé straně. Postavím se, chvíli se rozhoduji a nakonec se dostanu na druhou stranu. Mám skoro slzy v očích ale jsem tady! Teď už jen dolézt nahoru.

Na to už nemám moc energie, tak kousek lezu, ale potom mě Havran s Ondrou nahoru prakticky dotáhnou. Sedím nahoře, kochám se tím nádherným výhledem a užívám si pocit, že první věž, kterou mám v Ádru vylezenou, je právě Starostová.

Zespodu si nás fotí nějací turisté a mávají nám. Hrozně tady peče sluníčko a tak si potřeseme rukou, vyměníme nějaká ta objetí, vyfotíme pár fotek, naposledy se rozhlédneme a co nejrychleji slaníme dolu do stínu skal. Dneska jsme strávili zhruba 4 a půl hodiny ve stěně a tak se cestou do kempu stavujeme na pizzu a chlazené pivo. Za tenhle výkon si ho všichni bezpochyby zasloužíme!

 

Co říct na závěr – asi jen, že málokdo má to štěstí, aby si ze svého prvního Ádru odnesl takovýto zážitek a jsem moc ráda, že se mnou všichni měli takovou trpělivost a dostali mě až nahoru!

Napsat komentář

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com